Setkání s mungem (Chorvatsko - Korčula, červenec 2010)

Promyka mungo - Herpestes edwardsiiTuto roztomilou šelmičku jsme potkali při ranní výpravě na dudky na ostrově Korčula v Chorvatsku.

Vracela se ke své noře v kamenné zídce. Chvíli jsme ji pozorovali a když došla na 4 metry k zídce, přihrnula se k ní nedočkavě její dvě mláďata.

 

Promyka mungo - Herpestes edwardsiiDlouho jsme si mysleli, že se jedná o promyku ichneumon, která se už objevila i v Itálii, ale nakonec jsme se přiklonili k promyce mungo (Herpestes Edwardsii), která byla před 100 lety vypuštěna na nedaleký ostrov Mljet, aby zlikvidovala jedovaté hady. To se jí během krátké doby podařilo a úspěšně se na ostrově zabydlela. Nyní je spíše snaha o její regulaci - snadno se přemnoží.Promyka mungo - Herpestes edwardsii

Takže jsme možná první, kdo potvrdil výskyt munga na Korčule.

Mungo Rikki-Tikki-Tavi je také hlavním hrdinou povídky Rudyarda Kiplinga z Knihy džunglí.

V Indii se mungové chovají jako domácí mazlíčci k dětem, protože je ve spánku i při hrách chrání před jedovatými hady. Promyky jsou vůči některým hadím jedům dokonce imunní, ale využívají své hbitosti tak dokonale, že k jejich pokousání většinou vůbec nedojde. Spolu s příbuznými mangustami a surikatami patří promyky do čeledi promykovitých (Herpestidae).

Další fotografie najdete pod albem promyka zlatá (klikněte sem).